مراســم بعدی

حجت الاسلام حسینعلی: کسی که امامت اش لنگ بزند، اسلامش مخدوش است

تاریخ انتشار: خرداد ۱۳, ۱۳۹۴

حسینیه سوهانک - www.NAJVA.info

 

امام زمان عجل الله شباهت جالب توجه به انبیا عظام دارند آن شباهتی که مد نظر بنده است و قصد دارم آن را بررسی کنم. شباهتی است که با حضرت موسی کلیم الله علیه السلام دارند.

مانند حضرت موسی علیه السلام امر ولادت حضرت علیه السلام مخفی بود یعنی به هیچ وجه آثار حمل در مادر حضرت موسی علیه السلام و در مادر امام زمان عجل الله دیده نشد. از قضا حکام جوری که حکومت خود را در مواجهه با امام زمان عجل الله به عنوان موعود و حضرت موسی علیه السلام را به عنوان کسی که قرار است بیاید و دستگاه جور را به هم بریزد؛ در خطر می دیدند. شرایط را به شدت تحت نظر داشتند و به هر مادری که نشانی از آن منجی و موعود داشت، معترض می شدند و کودکش را از بین می بردند و این نشان می دهد چقدر تولد منجی بارز و آشکار بوده است.

ولکن خداوند در قرآن کریم آیه ای دارند: ”  یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْوَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ “” آنها می خواهند نور خدا را با فوت شان خوامُش کنند ولیکن خدا تمام کننده نورش است حتی اگر کافران نخواهند آن جایی که کافران نخواهند تمام عالم جمع شوند و مانع کار او شوند به هیچ وجه توانایی ندارند.

“إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیئًا أَنْ یقُولَ لَهُ کُنْ فَیکُونُ ” کافی است تا اراده تکوینی خداوند جمع گردد تمام عالم جمع شوند توانایی مقابله با آن را ندارند.

ماجرای به دنیا آمدن حضرت علیه السلام جالب توجه و زیبا است حالا چگونه حضرت نرجس خاتون از قم خدمت امام حسن عسگری علیه السلام رسیدند و به نکاح ایشان در آمدند داستان زیبایی است که حتما مطالعه کنید و در کتاب منتهی الامال ” شیخ عباس قمی نیز آمده است و خیلی داستان زیبایی است اما آن قسمتی که مد نظر بنده است این است که مرحوم صدوق در کمالدین نقل می کنند که از کتب معتبر شیعه است.

از جناب حکیمه خاتون عمه امام حسن عسگری علیه السلام نقل می کند که ایشان در نیمه شعبان به دنبال من فرستادند و می فرمایند عمه جان امشب نزد ما افطار کن و مهمان ما باش و خداوند متعال می خواهد در یک همچین شبی حجت خود را ظاهر کند.

گفتم: مادرش کیست؟

فرمودند: نرجس.

گفتم : خدا مرا فدای شما قرار دهد من همچین اثری در این خانم نمی بینم ایشان چطور می خواهند در عرض چند ساعت یک همچنین فرزندی را به دنیا بیاورند؟

حضرت علیه السلام فرمودند: این امر حتما به اتفاق خواهد افتاد.

ایشان می گوید من پس از نماز عشا به بستر رفتم و بیدار شدم و نمازم را خواندم نیمه شب دیدم حضرت نرجس خاتون بیدار شدند و پس از به جا آوردن نوافل مشاهده کردم لرزه ای ایشان را گرفت و حالت اضطرابی ایشان را فراگرفت من ایشان را در آغوش گرفتم و پرسیدم حال شما چطور است؟

ایشان فرمودند: آن امری که مولایم فرمودند در حال محقق شدن است و آن امر بر من ظاهر شده است.

بعد از مدت کوتاهی جناب حکیمه خاتون دیدند که جناب نرجس خاتون از دیده ها غایب شدند سراسیمه نزد امام عسگری علیه السلام می روند و حضرت علیه السلام به ایشان فرمودند بازگردید ایشان را پیدا می کنید.

زمانی که باز گشتند مشاهده کردند که پرده ها کنار رفته و یک طفل نورانی بر روی دو کنده زانو به سجده رفته است و اذکاری را تلاوت می کند. شهادتین جاری کرد و به تمام ائمه اطهار علیه السلام شهادت داد و اسما ایشان را شمارد و شهادت داد تا به خودشان رسید  این دعا را فرمودند:” الّلهُمَ اَنْجِزْلی وعدی وَ اَتْمِمْ لی اَمْری وَ ثَبَّتْ وَطْأتی و امْلأ الارضَ بی عَدْلاً و قِسْطاً.” “پروردگارا! وعده مرا قطعی گردان و امر مرا به اتمام رسان و مرا ثابت قدم بدار و زمین  …

این ماجرا به دنیا آمدن امام زمان عجل الله و شباهت آن با حضرت موسی علیه السلام که به حمد الهی آثار وضع حمل ظاهر نشد و حکوت وقت نفهمیدند و نتوانستند کاری انجام دهند و به اراده الهی حضرت صاحب الزمان علیه السلام به دنیا آمدند.

امام حقوقی به دنبال خود دارد که شیعیان و پیروان حتما باید این وظایف را انجام دهند.

ما شیعیان وظیفه معرفتی و شناختی نسبت به امام زمان عجل الله داریم و حضرت علیه السلام را باید به صفات و علائم و روحیات و خصایص ظاهریشان بشناسیم و بدانیم علائم ظهور و خلقیات حضرت علیه السلام چگونه است. آن زمانی که حضرت ظهور می کند چه خصوصیاتی دارد و این ها همه اطلاعاتی است که راجع به امام زمان عجل الله بدانیم، امّا باید بدانیم ” من مات ولم یعرف إمام زمانه مات میته جاهلیه ؛ کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است” مضموم اش دقت می خواهد و بعضا مغفول واقع می شود. و این یعنی امامت از اصول دین است و اگر کسی امامت اش لنگ بزند کافر از دنیا رفته است. پس حواستان باشد که نگویند امامت از اصول مذهب است.

این روایت تنها مختص به شیعیان نیست و کسی که امامت اش لنگ بزند اسلامش مخدوش است و نتیجه انحراف در امامت ضلالت در دین است. مطلب قابل توجه این است که اعتقاد به موعود در تمام ادیان مسلم است یعنی در عالم اسلام هیچ کس نیست که وجود حضرت مهدی عجل الله را منکر شود و فراتر از عالم اسلام در ادیان دیگر هم وجود موعود انکار نمی شود و همه پذیرفته اند.

اوصافی که برای امام زمان عجل الله در منابع اهل سنت است خیلی شبیه به اوصافی است که در منابع شیعیان است و در اصل وجود حضرت مهدی عجل الله و خصوصیاتشان با ایشان هیچ تفاوتی نداریم.

وظیفه اول) معرفتی و شناختی

اگر ما درباره امام زمان عجل الله مطالعه نکنیم و اطلاعات صحیح از منبع صحیح اش کسب نکنیم همین امر مهدویت که یک امر مسلم است و باعث رشد وتعالی و امید جامعه است موجب ظلالت و گمراهی می شود. زمانی که ما می خواهیم امام زمان عجل الله را با شخص خارجی تطبیق دهیم، گمراه می‌شویم و اگر می خواهیم به دام نیافتیم و به اشتباه نیافتیم حتماً باید مطالعه کنیم.

من چند کتاب معرفی می کنم: همین کتاب منتهی الآمال شیخ عباس قمی که زندگی نامه از ائمه معصوم علیهم‌السلام و از امام زمان عجل الله نیز در کتاب آمده است و کتاب غیبت نعمانی که خیلی معتبر است.مکیال مکارم و کمال الدین مرحوم شیخ صدوق، کتاب مهدی موعود که ترجمه شده دو جلد از بحار الانوار است و هر کدام را مطالعه کنید بسیار مفید است.

وظیفه دوم) عمل به معارف

اگر ما در مرحله شناخت و معرفت تمام و کمال عمل کردیم در عمل باید برای امام زمان عجل الله چه کار کنیم، ما چه فعالیت و چه کاری را باید انجام دهیم، که اگر شب خواستیم بخوابیم مطمئن باشیم امام زمان عجل الله از من راضی است؟ امام زمان عجل الله مضمون دعوتشان و چیزی که مردم را به آن فرا می خواند و دعوت می کند همان اسلامی است که رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله اورده اند. بنا نیست امام زمان عجل الله با یک قانون جدید حکومت کنند. اسلام همان اسلام است و دینی که به دست ما رسیده است از غالب حلات و حرامات همان چیزی است را دو دستی بچسبیم و واجب اش را انجام دهیم و حرام اش را ترک کنیم . ائمه اطهار علیهم السلام همگی ” نورٌ واحدا ” و از هم جدا ناشدنی هستند. اگر می خواهیم به معارف امام زمان عجل الله عمل کنیم باید به همین شریعت عامل باشیم و هر چقدر عامل بودیم مورد رضایت حضرت قرار گرفته ایم.

وظیفه سوم) رابطه عاطفی و توسل و ارتباط معنوی با امام زمان علیه السلام

یاد امام زمان عجل الله و ائمه اطهار علیهم السلام برای ما سازنده است و یاد ایشان سوق دهنده به سمت جامعه آرمانی است که همه ما انتظارش را داریم و نباید منکر این شویم .حضرت علیه السلام که به دعای ما احتیاج ندارند؛ ایشان امامی هستند که تحت ایمنی خداوند است و آن کسی که از آن دعاها سود می برد خودمان هستیم.

در ادامه این مراسم؛ حاج عبدالله سوهانی، کربلایی حمید سوهانی، کربلایی امیرحسین سوهانی و دیگر ذاکران اهل بیت علیه السلام  به مدیحه خوانی و مولودی خوانی پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.