مراســم بعدی

رسم زندگی امیرالمومنین راهمراه نامشان به خانه هایمان بیاوریم

تاریخ انتشار: فروردین ۲۶, ۱۳۹۶

WWW.NAJVA.INFO

 

تطهیر در ماه رجب وشعبان

پیامبر صلی الله علیه و آله وقتی هلال ماه رجب را رویت می کردند می فرمودند: اللهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَارِکْ لَنَا فِی رَمَضَانَ. خدایا بر ما رجب و شعبان را مبارک کن و ما را به ماه رمضان برسان. روح ما آماده درک فیوضات رمضان شود. در ماه رمضان میزبان خدا است و میهمان انسان است. در ماه رجب و شعبان تطهیر لازم است. روزهای ۱۳ رجب ،اعتکاف، میلاد امام حسین علیه السلام و حضرت ابوالفضل علیه السلام و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هم ابزارهایی برای تطهیر هستند و این روزها در این ماه ها حکمتی دارند.

علی را تنها پیامبر اکرم(ص) و خداوند متعال شناخت

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: علی را کسی نشناخت جز من و خدا. در کتاب القطره علامه مستنبط امده است که نزد امام جعفر صادق رفته و پرسیدند: آیا دلیلی داشته که پیامبر اکرم صل الله علیه و آله به امام علی علیه السلام اجازه دادند تا روی شانه ایشان رفته و بت های کعبه را بشکنند؟ امام فرمودند: بله. پیامبر اکرم صل الله علیه و آله می خواست درجه مقام امام علی علیه السلام را به مردم نشان دهند. دلیل دیگر این بود که بعد از ایشان تنها امام علی علیه السلام جانشین ایشان خواهند بود. دلایل دیگر را باید در کتاب القطره جستجو کرد و اگر من بگویم به من تهمت کفر و جنون خواهی زد.

بخشش گناه با ذکر فضیلت امام علی (ع)
برای تطهیر لسان که عضوی که بیشترین گناه از آن است و به فرموده امام علی علیه السلام قلیل جِرم، کثیر الجُرم، پیامبر اکرم صل الله علیه و آله می فرمایند: اگر کسی ذکر مدایح و فضیلت های امام علی علیه السلام را بگوید گناهانی که زبانش کرده به احترام ایشان می بخشد و اگر مناقب و فضایل ایشان را بشنود گناهانی که با گوشش کرده می بخشد و اگر کسی فضایل ایشان را بنویسد تا زمانی که اثرش موجود است خدا برایش استغفار می نویسد. می فرماید: ذکر علی عباده. ذکر امیرالمونین عبادت است. باید در مجالس روایت از ایشان خوانده شود چرا که پیامبر اکرم می فرمایند: زَیِّنُوا مَجَالِسَکُمْ‏ بِذِکْرِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبّ۱ مجالس خود را با ذکر امام علی علیه السلام زینت دهید.
سلمان می گوید روزی در مسجد پیامبر را دیدم که در سجده می فرمودند: الهی بحق علی، بعلی، بعلی، بعلی. سلمان می گوید منتظر ماندم تا سر از سجده بردارند و علت این ذکر را پرسیدم . پیامبر فرمودند: سلمان، نزد خدا با آبروتر از علی نیافتم تا به او قسم دهد. پیامبر ذکری به سلمان دادند تا در بقیع بخوانند. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ . سلمان می گوید ذکر را خواندم. یکی از ملائک پایین آمد و گفت: سلمان آمده ای مقام علی را ببینی؟ سلمان گفت: پیامبر صلی الله علیه و آله به من این دستور را دادند. بله می خواهم بدانم.
ملک گفت: چه کسی می تواند مقام علی را درک کند؟ دست او راگرفت و بر سر قبری برد ملک گفت: به اذن خدا برخیز و شرح حالت را به سلمان بگو. جنازه بیدار شد و گفت: سلمان، من از یهودی های مدینه بودم. اسلام آمد، مسلمان نشدم ، با پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و علی علیه السلام نشستم ولی مسلمان نشدم اما در زندگی عاشق جمال علی ابن ابی طالب بودم. و هر روز نظاره گر چهره اش بودم. یک روز دیدم علی نیامد و نگرانش شدم. پرسیدم علی کجاست؟ گفتند مسجد است ولی هنوز نیامده است. به مسجد رفته و علی را دیدم و توشه آنروز را گرفتم.در زمان مرگ یهودی بودم. ملائک من را بردند و گفتند مگر اسلام و پیامبر نداشتی؟ مگر از علی نشنیدی؟ چرا مسلمان نشدی؟ من را در میان آتش داغ انداختند آن آتش تا کنارم امد ولی چون عشق علی در دل داشتم مرا نسوزاند.
زمانی که پیامبر صلی الله علیه و آله به معراج رفتند دیدند اما علی علیه السلام آنجا نشسته است. از خدا سوال کردند: خدایا علی زودتر از من به معراج رسیده است؟ خدا فرمود: ملائک به قدری مشتاق زیارت امیر المومنین هستند من ملکی در شمایل ایشان آفریدم تا ملائک ببینند و دلتنگ علی نباشند. آیت الله کوهستانی می فرمودند: خدا رو شکر که خدا یک علی داشت و آن را برای ما آفرید.
مسیحی و عشق به امام علی علیه السلام

جرج جرداق مسیحی و علی شناس هستند که در کتاب خودشان “الامام علی صوت العداله الانسانیه” می نویسد: ای کاش خداوند تمام نعماتی که به بشر داده می گرفت و در عوض یک علی دیگر به بشر می داد و همچنین می گوید: علی جان دینم اجازه نمی دهد بگویم از عیسی بالاتر هستی و اگر بگویم عیسی از تو بالاتر است وجدانم قبول نمی کند.

اصلاح شعر توسط امیرالمومنین(ع)
حاجب بروجردی قصیده ای زیبا در مدح امیر المومنین، علی علیه السلام سرودند که شاه بیت آن این بود:
                      حاجب اگر محاسبه حشر با علیست   من ضامنم که هر چه بخواهی گناه کن!
همان شب در عالم رویا مولا علی بن ابیطالب علیه السلام به خواب ایشان آمده و فرمودند: ای حاجب ! هم بیت اول تو و هم بیت دوم تو ایراد دارد . حاجب عرض می کند: یا مولا شعر برای شما و در مدح شماست! حضرت علی علیه السلام می فرماید پس بیت شعرت را این گونه بنویس:
                 حاجب یقین محاسبه حشر با علیست  شرم از رخ علی کن و کمتر گناه کن
ما شیعه هستیم اما ملاحظه مهم این است که شفاعت ایشان یک طرف ولی وظیفه ما چیست؟ امام علی علیه السلام در مقام عبودیّت بودند، آیا ما هم بندگی می کنیم؟ چهارده معصوم برای پنهان کردن و بخشیدن گناهان ما فرستاده نشده اند و این طرز فکر اشتباه است. امیر المومنین علیه السلام با این عظمت از عبودیّت به این مقام رسیده اند. همراه با اسم مولا رسم علی علیه السلام را به خانه هایمان بیاوریم.
روایت نوف بکالی و حبه عرئی از کمک شبانه به فقرا
نوف بکالی و حبه عرئی خدمت امیرالمومنین علی علیه السلام رسیدند و صحبت هایشان طولانی شد. امام علی علیه السلام به حبه و نوف فرمودند: شب را اینجا بمانند و برایشان غذا آوردند و سر سفره نشستند. صحبت طولانی شد و ایشان فرمودند: شب را اینجا بمانید. آنها نقل می کنند شب را فقط کنار ایشان دراز کشیده بودیم و دیدیم که ایشان یک مقدار خوابیدند و بعد کیسه های نان را روی دوش گذاشته و جلوی درب خانه مردم می بردند، حتی برای دشمنانشان. ایشان با دشمنان هم ملاطفت داشتند. ایشان وقتی برگشتند وضو گرفته و نماز می خواندند با التماس و گریه به عبادت مشغول شدند. ایشان بعد از این همه گریه و دعا و کمک به فقرا می فرمودند: خدایا نمی دانم از امشب علی را پسندیدی یا نه؟
شفای بیمار با ذکر یا علی
یکی از دوستداران امیر المومنین علی علیه السلام که ثروتمند بود به رحمت خدا رفت. ایشان هزینه تعدادی از سنگ های حرم ایشان را تقبّل کرده بودند. از یک شهر ناشناس به کارگری در حرم ایشان رفتم. در مقابل حرم ایشان کودکی را با لباس های کثیف دیدم که می گفت مادرم بیمار بود و شما دعایی به من دادید و به او دادم و او خوب شد بازهم دعا برای مادرم می خواهم. با اینکه من را اشتباه گرفته بود ولی اصرار داشت دوباره به او دعا دهم. گفتم من را اشتباه گرفته ای ولی رو کرد به سمت حرم و به مولا از من شکایت کرد. گفتم کاغذی بده تا برایت ذکر بنویسم. روی کاغذ نوشتم “یاعلی” و به او گفتم آن را به مادرت بده. بعد از ساعاتی به همراه مادرش به نزد من امد وگفت وقتی کاغذ را به مادرم دادم حالش خوب شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.